Очі Христа: в Русанові хочуть установити пам’ятний знак зруйнованій церкві. ЕСКІЗ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У селі Русанові активісти та митці мають ідею увічнити лик Христа, який два роки тому виявили на балках перекриття місцевої школи. Про це в місцевій групі Фейсбуку повідомила активістка Олена Слизюк.

Нагадаємо, реставратори Національного науково-дослідницького реставраційного центру України після знахідки підтвердили підозри активістів, що бруси з перекриття із зображенням ікон є стінами старовинного храму. Архівні документи підтверджують і наявність такого храму Русанові.

Читайте також: Старовинні ікони на балках перекриття в школі Русанова варто демонтувати для музею – реставратори

Однак, за два роки добитися демонтажу балок для збереження потенційної культурної спадщини так і не вдалося. Більше того, активісти запевняють, що бруси з розписами для історії втрачені назавжди.

Як і де бачать пам’ятний знак

Як розповідають активісти, художник Володимир Тітуленко має ідею створити щось на кшталт пам’ятного знаку. Свої ескізи він виклав на папері. На малюнках можна побачити зображення однієї з найяскравіших балок – із зображенням лику Христа.

ескіз

Пам’ятний знак міститиме стіну із зображеннями, пов’язаними зі знахідкою. Ескіз – Володимир Тітуленко

ескіз

Запланована висота конструкції пам’ятного знака – 2,2 м. Ескіз – Володимир Тітуленко

Уся конструкція за задумом має бути виконана різьбленням і розписом по бетону. Тобто про демонтаж оригінальної балки не йдеться, зображення має стати реплікою оригінального.

Після публікації пропозиції Олена Слизюк повідомила, що священство місцевої церкви погодилося змонтувати пам’ятний знак біля свого храму в селі. Водночас активісти розмірковують, чи не доцільніше розмістити об’єкт ближче до «історичної правди» і до школи, де і виявили балки.

Що сталося з оригінальними балками

Активісти переконують, що балки втрачені назавжди. Попри розголос у 2019 році, добитися їхнього демонтажу для збереження не вдалося. Вони так і лишилися на даху будівлі.

Це підтвердили і можновладці Великодимерської громади, до якої нині належить село Русанів. Більше того, вони не заперечили чутки, що балки могли постраждати від ремонтних робіт.

дах школи в селі Русанові

Та сама балка з перекриття школи, яку тепер планують відтворити на пам’ятному знаку (світлина перевернена). Фото – Олександр Пильтяй

Нагадаємо, зображення ікон виявили саме завдяки початку ремонтних робіт на даху. Робітники тоді мали замінити утеплення. І вони це зробили, вказують комунальники та чиновники.

Головний спеціаліст управління освіти, культури, молоді і спорту Великодимерської селищної ради Анатолій Заречняк розповів «Трибуні», що в 2019 році балки таки хотіли врятувати.

Однак, тоді зрозуміли, що це потребуватиме значних витрат, адже стіни другого поверху доведеться повністю перебудовувати. Тому від цієї ідеї відмовилися.

будівельний елемент

Балки із фрагментом ікони, 2019 рік. Фото – Олександр Пильтяй

На запитання про те, що зображення на балках могли пошкодити, чиновник констатував: під час робіт бруси разом з іншими дерев’яними поверхнями обробили спеціальним вогнезахисним розчином.

Що можна зробити тепер

Слід зазначити, що чиновники Великодимерської громади відхрещуються від тодішніх робіт на даху. Мовляв, у 2019 році Русанів ще не входив до громади селища.

Однак, можновладці громади від культури й освіти не бачать перспектив для демонтажу брусів у русанівській школі задля збереження, вивчення й експонування.

Тим часом керівник комунального закладу «Центр культури, дозвілля та спорту» Великодимерської селищної ради Ігор Сердюченко зазначив, що проти встановлення пам’ятного знаку не заперечує.

Водночас чиновники вказують, що до них на цей момент офіційно ніхто не звертався з пропозиціями щодо ініціативи встановлення пам’ятного знаку.

Читайте також

  1. Історики віднайшли імена та біографії вояків Армії УНР із Броварщини. ФОТО
  2. Будинок поміщика Квятковського в Броварах придбала агрофірма з Івано-Франківщини
  3. Донька президента України Кирила Осьмака жила в Броварах. ІНТЕРВ’Ю
Поділіться.

Залиште відповідь