Стан броварських підвалів і доступність до них: чи користуються люди укриттями?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Про те, що мешканці міста постійно піднімають у соцмережах питання про обмеження доступу до тимчасових укриттів та утримання їх у належному стані, під час оперативної наради 6 червня повідомив депутат міської ради Сергій Батюк. Своєю чергою Ігор Сапожко надав розпорядження щодо визначення відповідальних осіб за доступність укриттів аж до закінчення воєнного стану. Під час повітряної тривоги журналісти «Трибуни» вибірково перевірили чи доступні тимчасові укриття та в якому вони стані.

Повітряна тривога в Броварах 6 червня розпочалася о 10:25 і тривала понад дві години. Журналістів «Трибуни» сирена застала в дорозі, тож вони спробували сховатися в найближчому тимчасовому укритті.

Перша спроба потрапити в підвальне приміщення на бульв. Незалежності  була невдалою – тимчасове укриття було зачинене.

(Натисніть задля збільшення)

У будинку неподалік, також на бульв. Незалежності, підвальне приміщення було відкритим. Там є світло і піддони для сидіння. Видно, що люди тут бувають, або ж бували раніше: під час тривоги там не було жодного мешканця.

(Натисніть задля збільшення)

Юрій був за час війни в підвалі лише раз. Каже, що воно не належно облаштоване, тож під час тривог сидить просто на вулиці.

(Натисніть задля збільшення)

тимчасові укриття

У  наступній багатоповерхівці на Незалежності, вісім під’їздів. Написи, які орієнтують, куди йти в укриття, є. Ведуть вони в 4-й під’їзд. Проте потрапити туди – зась, якщо не маєш електронного ключа чи якщо хтось із мешканців під’їзду не відкриє. Ми дочекалися.

(Натисніть задля збільшення)

Сам підвал відчинений, є світло, стоять дерев’яні піддони для сидіння. Проте підвальне приміщення, де могли б укритися люди з усього під’їзду, досить маленьке. В іншому, ще меншому приміщенні, облаштовано два лежаки. Людей – жодного. А повітряна тривога тривала.

(Натисніть задля збільшення)

На вісім під’ їздів таке тимчасове укриття – фактично нічого. Тож мешканці будинку зрозуміли, що їх порятунок – у їхніх руках і облаштували під укриття ще один підвал – у 3 під’їзді.

Він відчинений, там облаштовано денне світло, встановлено піддони для сидіння, є першочергові запаси води.

(Натисніть задля збільшення)

Проте про це укриття знають далеко не всі мешканці навіть цього, 3- го під’їзду, бо вказівників немає. Та  і мешканцям інших під’їздів чи людям, які б захотіли укритися під час тривоги, зайти  без електронного ключа – ніяк. У цьому підвалі під час тривоги ми також не зустріли жодного мешканця.

У будинку на Героїв УПА тимчасове укриття  було зачинене. Молоді мами з колясками сидять під будинком. Кажуть, не чули сигналу тривоги. Та навіть якби і чули – в укриття не пішли б, бо з підвалу тхне навіть на вулицю: як туди йти з дитиною?

(Натисніть задля збільшення)

Поряд у півстолітніх будинках на Героїв УПА підвальних приміщень узагалі немає. Тож під час тривоги люди нікуди не ховаються, лише окремі йдуть у сусіднію п’ятиповерхівку – в кімнату для сантехніків.

Наша вибіркова перевірка показала: частина тимчасових укриттів все ж зачинена, ще в частину потрапити неможливо: вхідні двері зачинені.

Як реакція на повідомлення депутата, Ігор Сапожко під час оперативної наради 6 червня надав розпорядження щодо визначення відповідальних осіб за доступність укриттів аж до закінчення воєнного стану:  «Вкотре наголошую: об’єкти системи цивільного захисту мають бути відкритими! Тим більше, на період воєнного стану. Це на відповідальності кожного керівника ЖЕКу, керівника освітнього закладу, керівника ОСББ», – написав міський голова в своєму дописі в Телеграмі.

А також під час оперативнох наради повідомив, що в разі закінченні терміну оренди об’єктів малого та середнього бізнесу, що розташовані у підвальних приміщеннях, у першу чергу приділяти увагу щодо цільового призначення під об’єкти укриття.

Та, найголовніше, люди не йдуть в укриття, навіть якщо вони відчинені. Принаймні, ми не зустріли там жодної. Основні аргументи не на користь підвалів:

1).Вони не облаштовані;

2). Самі по собі небезпечні.

Тож люди переважно сидять вдома, або ж виходять на вулицю. Лише незначна частина з опитаних дотримується під час тривог правила “двох стін”.

Нагадаємо, що за 3 дні до війни – 21 лютого, на онлайн оперативній нараді при міському голові директори ЖЕКів звітували про стан найпростіших укриттів – підвалів. Проте конкретики озвучено так і не було: скільки підвалів готові прийняти людей, скільки найпростіших укриттів ще потребують підготовки, скільки закуплено необхідного для формування «пакетів» із аптечок, свічок і ліхтариків.

Готувати тимчасові укриття в Броварах розпочали за два тижні до війни. Самі керівники ЖЕКів разом із кілька працівників працювали над підготовкою тимчасових укриттів. Та звільнити підвали від захаращення різним непотребом, відремонтувати в частині будинків водоканалізаційні системи, що перебувають далеко не в належному стані, –  це робота  далеко не одного тижня.

Тож у перші дні війни частина броварчан закачала рукава і взялася самотужки прибирати та облаштовувати підвальні укриття. Як, до прикладу, в будинку на вул. С. Петлюри. Проте тут людям було дещо простіше, адже попередньо там працювала спортивна секція.

(Натисніть задля збільшення)

Та нині в укритті під час тривог також застати когось неможливо. Одні перестали спускатися після оприлюднених завалів людей у підвалах, інші – стомилися  бігати з верхніх поверхів,  треті – просто  ігнорують сигнали повітряних тривог, адже  впевнені в нашій ППО. Мабуть, це найпотужніший аргумент. Проте нещодавні вибухи в Дарницькому та Деснянському районі столиці ще раз підтверджують: ворог безжалісний і підступний, тож не варто ігнорувати сигналами повітряної тривоги.

(Натисніть задля збільшення)
Зазначимо, що рівно рік тому влада громади не поспішала надавати інформацію про бомбосховища. У відповідь на перший запит журналіста «Трибуни», поданий ще 6 квітня 2021 р., у Броварській ОТГ не вказали ані адрес, ані інформації про готовність споруд цивільного захисту. А в проміжній відповіді на другий запит дали зрозуміти, що чиновникам офіційно нічого не відомо про загострення у війні з Росією. Проте тоді аналіз бомбосховищ журналістами показав: жодне не було належно підготовлене.

Читайте також

  1. ЖЕКи Броварів прозвітували про стан підвалів на випадок надзвичайної ситуації
  2. Оновлена мапа сховищ і укриттів у Броварській громаді
  3. У Броварській ОТГ жодне бомбосховище належно не підготовлене: де сховатися. АДРЕСИ, КАРТИ та ФОТО
  4. Замість зруйнованих будинків у Великодимерській громаді встановлять модульні
  5. Про ситуацію з утилізацією продукції розбомбленого складу «заморозки» в Квітневому
  6. Вода в криницях деокупованих районів Броварщини для немовлят – смертельна, для дітей і дорослих – вкрай небезпечна, – фахівці
  7. Броварський напрямок: бригадний генерал Валерій Ємбаков про роботу 13-го сектору оборони Київщини
Поділіться.

Залиште відповідь