Без COVID-сертифікату або негативного тесту: чи мають право висаджувати з громадського транспорту

Pinterest LinkedIn Tumblr +

В Україні з 21 жовтня набирають чинності нові правила пасажирських перевезень у міжміському сполученні. Відтак, їздити поїздами, автобусами, літати літаками зможуть лише пасажири з COVID-сертифікатом, негативним тестом або документальним підтвердженням перенесеного коронавірусу. Порушників виявлятимуть поліцейські і співробітники Держпродспоживслужби. Чи мають вони право висаджувати пасажирів без вище вказаних документів, пояснив юрист, експерт із конституційного права з Центру політичних реформ Олександр Марусяк.

У тому випадку, якщо при подібних рейдах пасажирів без документів будуть висаджувати з транспорту, це стане порушенням Конституції, зазначає Олександр Марусяк.

За його словами, мова йде про можливе порушення статті 33 Основного Закону країни. Вона гарантує громадянам України свободу переміщення.

«Це – дитячий садок. У ст. 33 йдеться, що обмеження свободи переміщення можливе тільки в разі обмежень, встановлених законом. Якщо влада хоче, щоб сертифікати мали законну силу, то нехай ухвалюють відповідні закони. У нас і з карантином та ж проблема», – каже Марусяк.

Він також додав, що у 64-й статті КУ йдеться про можливість окремих обмежень прав і свобод. Однак вони встановлюються із зазначенням терміну дії в умовах воєнного або надзвичайного стану. Експерт нагадав, що ні перше, ні друге в Україні під час пандемії не запроваджували.

Також варто згадати і про статтю 39-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»:

Стаття 39-1. Право на таємницю про стан здоров’я

Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта.

А також статтю 286 Цивільного кодексу України:

Стаття 286. Право на таємницю про стан здоров’я

 1. Фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при її медичному обстеженні.
 2. Забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування фізичної особи.
 3. Фізична особа зобов’язана утримуватися від поширення інформації, зазначеної в частині першій цієї статті, яка стала їй відома в зв’язку з виконанням службових обов’язків або з інших джерел.
 4. Фізична особа може бути зобов’язана до проходження медичного огляду у випадках, встановлених законодавством.

Ці статті захищають право громадянина України на таємницю про стан здоров’я.

Щодо правоохоронців, то в Законі України «Про поліцію» відсутні повноваження на перевірку в громадян ковідних сертифікатів. Виняток – ухвала суду на отримання інформації про стан здоров’я.

Все, що не дозволяється, те – забороняється. Для працівників поліції це може закінчитися ст. 365 (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу) Кримінального кодексу України. В залежності від наслідків цього порушення, покарання полісмена може закінчитися обмеженням волі строком до 10 років.

Підкреслюючи все вище сказане, можна згадати статтю 8 Конституції України.

Нагадаємо, що з 21 жовтня міжрегіональні перевезення пасажирів в регіонах із «жовтим», «помаранчевим» або «червоним» рівнем епіднебезпеки будуть дозволені за умови наявності у всіх водіїв, екіпажу літака і пасажирів одного з цих документів:

 • документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації або документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини для регіонів «жовтого» рівня епідемічної небезпеки;
 • міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини, дозволених ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, дія якої підтверджена за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі з використанням мобільного додатку порталу «Дія»;
 • негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тесту на визначення антигену, який дійсний 72 години.

ФОТО – Українська газета

Читайте також

 1. Вакцинація від коронавірусу вагітних і годуючих жінок: ризики
 2. Чи потрібна третя доза щеплення проти COVID-19
 3. Грип на порозі. Коли буде вакцина та як її поєднати зі щепленням проти COVID-19
 4. Сімейні лікарі видаватимуть довідки про щеплення
 5. Вакцини, щеплення якими гарантують COVID-сертифікат
 6. COVID-19: хто відповідатиме за негативні наслідки від щеплення?
Поділіться.

Залиште відповідь