Ігор Сапожко запровадив цензуру на інформацію: відділи, управління, служби відмовляють журналістам в інтерв’ю

Pinterest LinkedIn Tumblr +

17 серпня у Броварській міськраді відбулася нарада з питань взаємодії у виконавчих органах. Цього ж дня міський голова надав відповідне доручення керівникам виконавчих органів та комунальних служб, яким запровадив цензуру на їх інформацію. Контролюватимуть та фільтруватимуть зміст інформації в інформаційному відділі міськради. Окрім цього, без погодження зі спеціалістами відділу, ніхто не має права надавати журналістам ні коментар, ні інтерв’ю. Сам Ігор Сапожко вважає, що це зроблено лише для того, щоб не було «хаосу» і «зіпсованого телефону».

Із 20 серпня журналісти «Трибуни» намагалися взяти інтерв’ю у начальниці управління освіти та науки Оксани Мельник, або хоча б у заступниці Тамари Стельмах, щодо готовності шкіл та дитсадків до початку нового навчального року. Якщо в комунікації з Тамарою Михайлівною раніше питань не виникало, то Оксана Миколаївна на контакт йшла дуже складно. Проте інколи вдавалося поспілкуватися і з очільницею управління. Та цього разу в наданні коментарів та інтерв’ю відмовляли всі дружно.

Зокрема Оксана Миколаївна порадила зверталися щодо дозволу на інтерв’ю у відділ інформації з офіційним запитом. А коли вони надішлють журналістам відповіді на запитання, вона погодилася їх просто зачитати. От таке буде інтерв’ю.

Зазначимо, що до 18 серпня в журналістів «Трибуни» не виникало питань, щоб отримати коментар, вточнити необхідну інформацію чи записати інтерв’ю з керівниками або працівниками управлінь, відділів Броварської міськради чи працівниками комунальних служб. Чиновники, нехай і неохоче, все ж спілкувалися з журналістами. Щоб володіти всім обсягом інформації та конкретними цифрами, подавали журналісти й інформаційні запити.

«Нововведення»

Від 18 серпня отримати будь-яку інформацію –  неможливо. Усі, до кого зверталися журналісти, відсилають в інформаційний відділ, який нещодавно очолила Катерина Мелікова, яка до цього керувала відділом культури. Власне від неї журналісти і дізналися, що відтепер у відділ на погодження надходитиме вся інформація з усіх відділів, управлінь та служб, оброблятиметься, а лише тоді з’являтиметься на сайті міськради. Зрозуміло, що в тій кількості та «якості», як вирішить Катерина Мелікова. Журналісти ж мають «черпати інформацію» з сайту міськради. Таке доручення дав міський голова 17 серпня під час наради з питань взаємодії у виконавчих органах міськради.

Копію доручення пані Катерина журналістам не надала, посилаючись на «внутрішню інформацію» та порадила написати інформаційний запит. Написали. Позаяк немає ніякої гарантії, що копію доручення нададуть офіційно, журналісти отримали її з власних каналів.

Як зазначено в дорученні, «задля всебічного та об’єктивного висвітлення діяльності Броварської міської ради та її виконавчих органів на офіційному веб-порталі, організації співпраці та інформаційної взаємодії у виконавчих органах» керівники виконавчих органів та комунальних служб мають щочетверга подавати до відділу організаційної політики щотижневу інформацію про заплановані заходи та події. А інформацію про події, що відбулися – протягом поточного дня, або ж у виключних випадках до 12 год наступного дня.

Якщо ж у відділи та служби подають запити чи звертаються журналісти «щодо надання інформації про заплановані заходи, події або надання коментарів,  розгляд таких запитів, звернень здійснюється відділом інформаційної політики».

Окрім цього, виконавчі органи та комунальні служби перед тим, як публікувати інформацію на своїй сторінці у соцмережі, мають узгодити її письмовий варіант у інформаційному відділі.

Тобто, яка інформація та яким обсягом потраплятиме журналістам та всім мешканцям броварської громади, вирішуватиме Катерина Мелікова.

Катерина Мелікова  – переселенка з Донбасу. Обіймала посаду очільниці відділу культури міста Докучаєвська Донецької області. Після переїзду викладала години музики в Броварській музичній школі та ДНЗ «Золотий ключик». На посаді очільниці відділу культури Катерина Мелікова пропрацювала з жовтня 2017 року. 20 липня 2021 р. її призначено начальницею відділу інформаційної політики Броварської міськради.

На сьогодні у відділі інформаційної політики працює 2 особи: очільниця відділу та фотограф. Відомо, що у відділ шукають ще одного працівника.

Аргументи міського голови

Як пояснив журналістам «Трибуни» міський голова, все має погоджувати інформаційний відділ, щоб не було «хаосу» і «зіпсованого телефону». Тож Катерина Мелікова тепер надаватиме дозволи на інтерв’ю і коментарі та розпоряджатиметься, хто їх надаватиме. Або ж сама коментуватиме все, що відбувається в місті.

Щодо інтерв’ю з керівництвом управління освіти та науки, то нам його так і не надали – ні очільниця відомства, ні заступниця, ні сама Катерина Мелікова. Начальниця інформаційного відділу пояснила це зайнятістю керівництва управління та тим, що немає особливої необхідності, адже напередодні 1 вересня, 29 серпня, відбулася робоча нарада ( без участі ЗМІ – авт.) за участі керівників освітніх закладів, де вони звітували про стан підготовки освітніх закладів до нового навчального року.

За словами Мелікової, нарада – це не той захід, на якому ЗМІ можуть здобути інформацію. До того ж, каже чиновниця, керівництво управління освіти вважає, що ЗМІ достатньо  інформації, оприлюдненої на сторінці міськради у Фейсбуці.

Проте вся інформація настільки просіяна крізь «сито» цензури, що з найосновнішого, що варто знати журналістам і громаді – кілька речень.

Однак журналістам та мешканцям громади пропонують і надалі черпати інформацію лише з сайту міської ради, або ж провладного ЗМІ – «Громадський ревізор», де регулярно у відеосюжетах та матеріалах з’являються Ігор Сапожко та секретар ради Сергій Богуцький. Останнього особливо активно роблять упізнаваним.

Нагадуємо міському голові, що не можна заборонити працівникам відділів, управлінь та комунальних служб спілкуватися з журналістами. Така заборона суперечить ст. 34 Конституції України, адже «кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір».

Також таке доручення має ознаки цензури, на що вказує ст.24 Закону України «Про інформацію». Мова про контроль за змістом поширюваної інформації та замовчування суспільно необхідної інформації. Тож вважаємо таке доручення міського голови умисним перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.

Читайте також

  1. Новою очільницею відділу культури Броварів стала Катерина Мелікова

  2. У відділах культури та інформаційної політики Броварської міськради – нові очільниці

  3. Динаміка Броварів у рейтингу прозорості 100 міст України. Курс назад?
  4. Бровари опинилися на 64-му місці в рейтингу прозорості 100 міст України
  5. Депутати оцінили свою роботу за перші «100 днів»: прозорість та стабільність
Поділіться.

Залиште відповідь