Перейменування вулиць у Броварах: вул. Гагаріна – Героїв України, вул. Короленка – Чорних Запорожців: ПОВНИЙ СПИСОК

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Сьогодні, 4 травня, вперше протягом останніх понад пів року відбулося засідання «топонімічної» комісії при Броварській міській раді. Головним питанням порядку денного була дерусифікація вулиць і провулків Броварів. Колегіальний орган запропонує депутатам перейменувати 32 топоніми в місті. Окрім того, обранці голосуватимуть за перейменування ще трьох вулиць у Требухові – Жукова, Жовтневої та Піонерської. Ці назви пройшли тривале громадське обговорення ще минулого року, однак підсумки довго не підбивали.

Перейменування в Требухові

Питання перейменування вулиць у Требухові поставало вже не раз, адже в селі протягом останньої каденції майже не відбулася декомунізація. Це пов’язують із тим, що сільського голову ще кілька років тому ув’язнили за корупцію, тож сесії сільради не відбувалися роками.

Торік у результаті дискусій були напрацьовані пропозиції щодо перейменування найбільш одіозних вулиць. Краєзнавці спільно з істориками й іншими дослідниками встановили історичну назву для вул. Жовтневої – Варче́нкова (за назвою місцевого роду Варченків).

перейменування

Вулиця Жовтнева в Требухові, яка незабаром може стати Варченковою

Для вулиць Жукова і Піонерської запропонували назви на честь вояків Армії УНР, які родом із цього села, – відповідно Максима Швидака та Степана Безлюди. Усі ці пропозиції без обговорень підтримали члени комісії. Тепер питання мають винести на сесію міськради.

Читайте також: Декомунізація: як назвуть вулиці в Требухові, Княжичах і Броварах

Наразі комісія не торкалася питання перейменування інших вулиць села, як і вулиць у Переможці та Княжичах. Не підіймалися і питання демонтажу пам’ятників у громаді.

Дерусифікація броварських топонімів

Найбільш дискусійним стало питання дерусифікації вулиць у Броварах. Слід зазначити, що попри намагання активістів і жителів міста, протягом останніх 7-ми років вдалося змінити назву лише вул. Щолківській, названій на честь колишнього міста-побратима під Москвою.

Однак тепер влада в екстреному порядку затвердила неостаточним рішенням виконкому перейменування 34-х вулиць і провулків. Та після скандалу через закрите ухвалення рішень без доручення істориків і краєзнавців, усе ж вирішили скликати «топонімічну» комісію.

Читайте також: У Броварах перейменують 34 вулиці і провулки. НОВІ НАЗВИ

Як пояснив голова «топонімічної» комісії, заступник міського голови Дмитро Ткачов, необхідно прибрати з топоніміки російські назви, навіть якщо деякі з них не мають стосунку до антиукраїнської діяльності. Він зазначив, що таким чином не ведеться боротьба з російською культурою, проте саме через культуру Росія здійснювала і здійснює агресію проти України.

комісія

Дмитро Ткачов веде засідання “топонімічної” комісії 4 травня 2022 року

Під час сьогоднішнього засідання «топонімічна» комісія затвердила переважно схвалені раніше пропозиції від влади. А це – переважно вулиці,на честь міст-героїв України й інших міст, які беруть активну участь в опорі нинішній російській агресії. Також – міста-побратими Броварів.

Опонентом став член комісії, журналіст Дмитро Карпій, який запропонував зменшити і скомпонувати деякі назви на честь таких міст. Водночас він запропонував ушанувати репресованих і розстріляних радянською окупаційною владою броварських священнослужителів,  у єдиній назві – шістдесятників, а також надати вул. Пушкіна історичну назву Пекарська або Пекарня.

комісія

Активіст і журналіст, член “топонімічної” комісії Дмитро Карпій

Однак усі ці пропозиції набирали по 2 – 4 голоси присутніх, чого було недостатньо. Не знайшла підтримку і пропозиція називати вул. Павлова не Миколаївською, а Героїв Миколаєва, через співзвучність із вул. Миколаївка.

Водночас колегіальний орган підтримав пропозицію вул. Степана Разіна назвати на честь Володимира Мономаха, адже саме з такою назвою відбулося успішне громадське обговорення ще 2 роки тому. Але тоді питання чиновники не винесли на розгляд депутатів.

Вулиця Степана Разіна

Вулицю Степана Разіна скоро можуть перейменувати на честь Володимира Мономаха

Також вулицю Маяковського планують назвати історично коректно – не Данила Галицького, а Короля Данила. Історики вказують, що назву «Галицький» додали російські історики ХІХ ст. із метою приниження значення видатного руського князя в історії Русі.

Читайте також: Як «потопити» питання: перейменування вул. Степана Разіна «відклали» через… лист радниці Сапожка

Члени колегіального органу також погодилися не перейменовувати вул. Леоніда Глібова (українського дитячого письменника) та пров. Дарвіна (на честь британського науковця, автора всесвітньо відомої теорії еволюції).

Дискусію викликали і пропозиції перейменування вулиць на честь польських міст, адже, зі слів Дмитра Карпія, правильне написання їхніх назв виявилося проблемою навіть для українсько-польських перекладачів і редакторів. У результаті, вирішили проголосувати за перейменування на честь міст, однак правильність написання встановити перед голосуванням на сесії.

Серед інших пропозицій «топонімічна» комісія підтримала звернення від місцевих жителів із проханнями назвати: вул. Чехова – Журавлиною, вул. і пров. Глинки – Казимира Малевича, вул. і пров. Єсеніна – Заліськими, Чернишевського – Джерельною. Усі пропозиції були подані завчасно письмово.

Рекомендації комісії перейменувати вулиці в Броварах
№ з/п Вул/

пров.

Попереднє найменування Нове найменування
1. вул.  Блока Олександра Ірини Цвілої
2. пров.  Вавилова Світлий
3. вул.  Гагаріна Героїв України
4. вул.  Герцена Гродзіська (уточнити написання)
5. вул.  Глинки Казимира Малевича
6. пров.  Глинки Казимира Малевича
7.        вул.  Глібова Леоніда
8.        пров.  Дарвіна
9. вул.  Декабристів Харківська
10. вул.  Єсеніна Заліська
11. пров.  Єсеніна Заліський
12. вул.  Короленка Чорних Запорожців
13. пров.  Короленка Чорних Запорожців
14. вул.  Лермонтова Херсонська
15. вул.  Ломоносова Валерія Лобановського
16. вул.  Маяковського Короля Данила
17. вул.  Мічуріна Рокфордська
18. вул.  Некрасова Гостомельська
19. пров.  Онезький Кобзарський
20. вул.  Павлова Миколаївська
21. вул.  Поповича Леоніда Каденюка
22. вул.  Пушкіна Відродження
23. вул.  Разіна Степана Володимира Мономаха
24. вул.  Рокосовського Волноваська
25. вул.  Сєдова Ірпінська
26. вул.  Сєрова Красніцька (уточнити написання)
27. вул.  Слуцька Маріупольська
28. вул.  Старченка Задарська
29. вул.  Толстого Бучанська
30. вул.  Тургенєва Гнезнінська (уточнити написання)
31. пров.  Філатова Відродження
32. вул.  Чайковського Володимира Івасюка
33. вул.  Чернишевського Джерельна
34. вул.  Чехова Журавлина

 

Водночас пропозиції, озвучені усно під час засідання, голова комісії не приймав. Зокрема, член колегіального органу Василь Сердюк не зміг поставити на голосування пропозицію перейменувати вул. Маяковського на вул. Чамай, яка, з його слів, походить від назви місцевості.

Проти перейменування вулиць загалом і залишення їм чинних назв під час засідання виступили принаймні двоє, серед яких був активіст Віктор Малофієнко. З-поміж аргументів звучали слова про те, що питання не на часі через війну. Інші присутні їм заперечували.

Місцевий житель, який виступав проти перейменування вулиць. Поруч із ним – Віктор Малофієнко. По центру на передньому плані – Василь Сердюк.

Зокрема, броварчанка Поліна Трофименко зауважила: її чоловік нині на передовій захищає Україну, і він підтримав її в питанні дерусифікації назв вулиць Броварів.

комісія

Поліна Трофименко наполягала на зміні російських назв вулиць

Під час комісії також не розглядали наявні пропозиції перейменувати парк «Перемога» на Міський парк і переназвати вул. Ольги Гасин на вул. Федора Шпига. Як зазначив голова «топонімічної» комісії Дмитро Ткачов, до решти питань комісія повернеться згодом.

Читайте також

  1. У Києві 5 станцій метро перейменують. Як назвати? ОПИТУВАННЯ
  2. У Мокреці перейменували вулицю Валентини Терешкової
  3. Перейменування вулиць у Требухові повторно виносять на громадські обговорення
  4. У Зазим’ї перейменували вулицю Валентини Терешкової
  5. Спростовуємо неправду про назви вулиць і пам’ятні знаки Броварів. ДЕТАЛЬНО
Поділіться.

Залиште відповідь