Будинок поміщика Квятковського знову виставили на продаж

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Одноповерхову будівлю на вул. Ярослава Мудрого, 32 з маєтності поміщика Григорія Квятковського вже вдруге спробують продати з аукціону. Споруду, яку вважають найдавнішим будинком Броварів, намагалися сторгувати в грудні-січні. Та після розголосу продаж скасували. Чиновники й активісти заявили: добиватимуться для будівлі статусу пам’ятки історії.

Днями стало відомо, що новий аукціон відбудеться 20 травня 2021 року. Інформація про торги вже розміщена на сайті Фонду державного майна України. Стартова ціна не відрізняється від заявленої на попередній аукціон, що мав відбутися в січні, – 2,198 млн грн.

Супровідна інформація про об’єкт так само не змінилася. Зокрема, нема змін у році побудови споруди – 1948-ий. Краєзнавці спростовують зазначені дані. Як розповідає дослідниця Марія Овдієнко, будинок звели ще до Жовтневого перевороту 1917 року.

Передісторія

Нагадаємо, будинок на вул. Ярослава Мудрого, 32 є останньою вцілілою спорудою з маєтності польського українця, лікаря-науковця, приватного колекціонера творів мистецтва поміщика Григорія Квятковського. Ще кілька років тому краєзнавиця Марія Овдієнко озвучувала ідею відкрити тут музей на честь діяча та/або картинну галерею, де виставлялися би твори з його колекції.

Вул. Ярослава Мудрого, 32

Такий вигляд у будинку Квятковського сьогодні

Протягом тривалого часу будівля перебуває у власності Державної служби статистики України, раніше тут працювало відділення обласного управління відомства. У грудні 2020 року ДССУ через Фонд державного майна України виставила будівлю на продаж. Однак, згодом аукціон скасували.

Чиновники ради Броварської ОТГ повідомили, що в найстарішій будівлі міста може з’явитися музей Григорія Квятковського, галерея чи польсько-український культурний центр. Але станеться це лише після того, коли Фонд держмайна України передасть будинок броварській громаді.

Читайте також: У Броварах у будинку Квятковського може з’явитися музей

Чому досі не пам’ятка

Як розповіла «Трибуні» керівниця броварського відділу культури Катерина Мелікова, ще 11 січня до обласного управління культури чиновники відправили лист. У ньому вони просили почати процедуру надання будівлі статусу пам’ятки. Однак, відповіді так і не отримали, навіть продублювавши лист.

Спеціалістка управління культури Київської обласної державної адміністрації Наталя Карпова, яка працює з питаннями пам’яток, зазначила, що процедура отримання статусу пам’ятки є тривалою. Водночас листи від ради Броварської ОТГ не дають підстав для початку цієї процедури.

Будинок Квятковського

Так нині виглядає будинок ізсередини.

Чиновниця зауважує, що згідно з порядком обліку об’єктів культурної спадщини, питання про занесення об’єкта культурної спадщини до переліку розглядається на підставі:

  • фотофіксації об’єкта: фото загального вигляду, фото об’єкта в контексті (навколишньому середовищі), фото найбільш цінних (характерних) елементів об’єкта, фото рухомих об’єктів (деталей), фото загроз (дії негативних чинників);
  • історичної довідки, яка містить інформацію про автентичність об’єкта, його цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду, дані історико-архівних досліджень, архітектурних, мистецтвознавчих, бібліографічних та містобудівних вишукувань або витяг із наукового звіту дослідника археологічної спадщини.

Прискорити надання статусу могла би складена облікова документація об’єкта. Її розробниками можуть бути наукові установи, в тому числі заклади культури. Одним із основних видів їхньої діяльності має бути проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини.

Після цього, зі слів Наталі Карпової, управління культури Київської обласної державної адміністрації може звертатися до Міністерства культури України для отримання статусу пам’ятки.

Читайте також: Найстаріший будинок Броварів виставили на продаж. Під забудову?

Голова польського культурно-освітнього товариства «Родина» Олена Новак розповіла, що після появи інформації про новий продаж і консультацій із чиновниками громади, подала документи на отримання будівлею статусу пам’ятки. Окрім того, з її слів, в облуправлінні культури пообіцяли прискорити процес.

Як зазначає активістка, найпростішим був би шлях безоплатної передачі об’єкта з державної власності в комунальну. Тим паче, що земля під будівлею належить Броварській громаді.

Водночас Олена Новак не виключає, що через наявні обставини, можливо, доведеться йти іншим шляхом для повернення споруди громаді – спробувати викупити через спонсора, наприклад. Також активістка планує долучити підтримку ЗМІ та польського консульства в Україні.

Будівлю можуть знести

Чиновники й активісти вказують, що без отримання статусу пам’ятки новий власник зможе зробити з будівлею все, що йому заманеться. Як приклад часто наводять зовсім нещодавній досвід зі знесенням будинку Броварської типографії в Старому центрі, де нині будують «Сільпо».

Як раніше розповіла представниця управління містобудування та архітектури Лілія Рибакова, під час будівництва «Атлантом» багатоповерхівки будинок економії Григорія Квятковського планували знести. Однак тоді управління статистики не дало на це згоди.

За наявною в чиновниці інформацією станом на січень, земля під будинком на вул. Ярослава Мудрого, 32 призначена для громадської забудови. Це означає, що після продажу новий власник може знести споруду і забудувати територію відповідно до цільового призначення.

ділянка

Станом на зараз статус ділянки на Публічній кадастровій карті України не змінився

Слід зазначити, що в регіональному відділенні Фонду державного майна України в Київській, Черкаській і Чернігівській областях відмовилися розповісти про причини повторного виставлення на продаж будинку. Чиновники зазначили, що нададуть відповідь лише на запит.

Протягом двох днів також не вдалося отримати коментар від Державної служби статистики України та головного управління статистики в Київській області.

Фото – © «Трибуна-Бровари» й із сайтів ФДМУ та Прозоро.Продажі

Читайте також

  1. Григорій Квятковський. У краєзнавчому музеї презентували історію видатного поляка із Броварів − ФОТО
  2. Донька президента України Кирила Осьмака жила в Броварах. ІНТЕРВ’Ю
  3. Місто, люди і місця: Софроній Костира – герой, що боровся за незалежність України 100 років тому
Поділіться.

Залиште відповідь