У Броварах для стерилізації безпритульних тварин пропонують утворити сектор на базі комунального підприємства

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Допоможіть нам і ми спільно зможемо врегулювати чисельність безпритульних тварин у громаді. Із таким закликом до місцевої влади прийшли на засідання круглого столу в Броварську міську раду волонтери. Однак обговорення важливого питання відбувалося без заявлених на зустрічі керівництва міста, старост броварської громади і депутатів. Проте присутні на засіданні круглого столу напрацювали кілька пунктів, які вирішили прописати в меморандумі. Підписати його з владою громади планують після Нового року.

Проблема безпритульних тварин у Броварах досягла піку – люди втратили страх, сором і совість, адже підкидають тварин у коробках, залишають їх просто так на ринках, біля магазинів, заправках чи інших людних місцях, або просто вивозять у ліс чи лісосмуги. У броварських ФБ-групах масово з’являються повідомлення з проханням допомогти влаштувати безпритульних тварин.

Проте, на жаль, системно проблемою безпритульних тварин у місті займаються лише волонтери, які змушені взяти на себе непідйомну ношу стерилізації, вакцинації, лікування та влаштування тварин у сім’ї. Справа ця не з дешевих, а от міська влада лише імітує активну діяльність і робить вигляд, що все гаразд.

ВСГО «Асоціація зоозахисних організацій України» спробувала налагодити взаємодію влади і громадськості для спільного вирішення проблемних питань у сфері поводження з тваринами на території Броварської громади і обговорити можливості впровадження комплексного регулювання чисельності безпритульних тварин.

Проте, хоча круглий стіл було анонсовано за участі Броварського міського голови, старост Требухова і Княжичів, депутатів міської ради, представників виконавчих органів, нікого з них не було. А саме від політичної волі керівництва міста та старост населених пунктів і залежить вирішення питання врегулювання чисельності безпритульних тварин на території Броварської громади.

Виконавчі органи влади на круглому столі представляли спеціалісти управління житлово-комунального господарства, інфраструктури і транспорту.

круглий стіл, стерилізація тварин

Що робить влада міста для врегулювання чисельності безпритульних тварин

Начальниця відділу експлуатації комунальних об’єктів УБЖКГІТ Яна Ліпська повідомила про те, що з 2012 р. у Броварах діє Програма щодо регулювання чисельності безпритульних тварин. Зокрема, регулювання здійснюється в спосіб стерилізації тварин. Так, за останні 7 років у Броварах простерилізовано і вакциновано 461 собаку. На це з бюджету міста витрачено 817 тис. грн. Безпосередньо в 2021 році в Броварській громаді простерилізовано і вакциновано 11 (! УСЬОГО) собак. На це з бюджету міста пішло 24 тис. грн.

круглий стіл, стерилізація тварин

Яна Ліпська під час доповіді

Стерилізує тварин КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини», послуги якого закуповують за договором. За інформацією Яни Ліпської, домашніх тварин у малозабезпечених осіб стерилізують безкоштовно. Також безкоштовно вакцинують тварин і від сказу.

У Броварах безкоштовно стерилізують безпритульних собак

За словами представниці УБЖКГІТ, до них в управління звертаються люди зі скаргами прибрати з вулиць міста і сіл безпритульних тварин. І мова навіть про стерилізованих. Проте місто може їх «прибрати» лише в спеціальний притулок, який і запланували побудувати на 60 сотках на пров. Виробничий, 5 (на Торгмаші). Наразі відбувається проєктування притулку на 350 собак і 350 котів.

Нагадаємо, 6 квітня 2021 р. завершилися допорогові закупівлі на визначення підрядника для розроблення проєктно-кошторисної документації на будівництво притулку. 7 травня УБЖКГІТ уклало з переможцем – ТОВ «Проектна компанія «Аркон» – договір на суму 962 тис. грн.

На завершення робіт із виготовлення проєктно-кошторисної документації з будівництва притулку для бездоглядних тварин, на грудневій сесії депутати виділили 1 млн 450 тис.грн із загального фонду. Ці кошти необхідні для розробки технічних умов для приєднання об’єкту до електричних мереж.

Проєкт притулку для тварин і соццентр стерилізації та вакцинації, – плани міста на 2020 рік

У будівлі будуть приміщення для карантинного утримання тварин, операційна, післяопераційна, стерилізаційна, приміщення для утримання і перетримки тварин. Також на території будуть вольєри та інші необхідні приміщення. Загалом, за словами Яни Ліпської, перед проєктуванням притулку вони брали до уваги практику Львова, Дніпра, Харкова.

У Броварах на завершення проєктування притулку для бездоглядних тварин планують виділити 1, 5 млн грн

Також представниця УБЖКГІТ повідомила про оприлюднений на сайті міськради регуляторний акт про «Правила утримання тварин на території Броварської міської територіальної громади», який запроваджує обов’язкову реєстрацію тварин на територію громади. Протягом місяця – до 13 січня, з  усіма пропозиціями і зауваженнями з цього питання можна звертатися за номером (04594) 4-61-11 або в Прозорий офіс – (04594) 5-66-16, (04594) 5-32-47.

Що роблять волонтери

У питанні врегулювання чисельності безпритульних тварин на території Броварської громади волонтери роблять ВСЕ. При цьому, порівняно з владою міста, не мають ні достатньо коштів, ні приміщень, ні рук. Але мають величезне бажання вирішити цю проблему.

За словами голови БО «БФ»Енімалс Хелп» Оксани Вітовщик, волонтери їхньої організації на території громади працюють понад 10 років. Щодня волонтер щонайменше 10-11 тварин відловлює, стерилізує, вакцинує, перетримує або шукає можливості для цього. І роблять це на громадських засадах – за власні кошти та кошти небайдужих.

круглий стіл, стерилізація тварин

Оксана Вітовщик (праворуч)

Щодня до волонтерів надходять численні прохання забрати безпритульних тварин. При цьому люди переконані, що саме волонтери і мають ними опікуватися, неважливо як і за чий рахунок. Переповнені тваринами не лише помешкання самих волонтерів, а і одиничні притулки. Так, наразі в притулку «Сіріус», що розрахований на тисячу тварин, нині 3, 5 тис. собак. Для того, щоб позбавитися від тварини, люди перекидають їх у притулок через високий паркан у мішках, часто їх травмуючи.

За інформацією волонтерів, наразі найскладніше з перетримкою тварин, які потребують термінової допомоги. Ні в районі, ні в Броварах перетримок безкоштовних немає, тож волонтери або платять власні кошти задля влаштування, або ж влаштовують тварин у знайомих, рідних.

Ще одне питання, яке обговорювали на засіданні круглого столу, – визнання котів частиною екосистеми міста. Волонтери закликали відкрити для котів у зимовий період віддушини в підвалах, щоб вони могли грітися, та нагадали, що саме завдяки котам у будинках немає мишей і пацюків.

На думку депутатки районної ради від «Європейської солідарності» Анастасії Кравченко, питання з регулювання чисельності безпритульних тварин варто вирішувати на субрегіональному рівні. І голови Броварської громади відкриті до співпраці з волонтерами. Наразі спільними зусиллями волонтерів і депутатки, Програми з регулювання чисельності тварин поступово впроваджуються в громадах району.

круглий стіл, стерилізація тварин

Анастасія Кравченко (ліворуч)

Зокрема, у Великій Димерці ухвалено програму з регулювання чисельності безпритульних тварин і закладено кошти на  їх стерилізацію.

Що пропонують законотворці

Як зазначила модераторка круглого столу Марина Суркова – віце-президентка ВСГО «Асоціація зоозахисних організацій України», помічниця народних депутатів Юлії Овчинникової та Едуарда Прощука, притулок – це боротьба з наслідками, а важливо впливати на саме джерело проблеми.

круглий стіл, стерилізація тварин

Марина Суркова (посередині)

На думку пані Марини, потрібно відійти від назви «притулок», адже вона заохочує звозити тварин із усіх околиць, тож заклад дуже швидко заповниться вщент, відтак перетвориться на концтабір для тварин. За словами Марини Суркової, це і сталося з притулком у Харкові. Тож вона запропонувала створити в Броварах не притулок, а Центр стерилізації і адопції, який допоможе впливати на джерела проблеми.

Проте, за словами Марини Суркової, стерилізація – лише частина вирішення проблеми регулювання чисельності безпритульних тварин. Треба припинити надходження на вулицю тварин. На переконання пані Марини, це можна зробити за рахунок:

 1. інформаційно-просвітницької роботи з населенням. Зокрема, інформувати громадян про важливість і необхідність стерилізації, пункти стерилізації, а також про відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, яке прямо пов’язане з насильницькими злочинами проти людей.

Марина Суркова зазначила, що першочергово така просвітницька робота має проводитися на сайті міської ради, а також у місті на бігбортах та сітілайтах. Це дозволить із кожним роком усе менше виділяти коштів на регулювання чисельності безпритульних тварин.

 1. Створити власне комунальне підприємство або ж на його базі сектор, де облаштувати пункт стерилізації тварин. На думку пані Марини, забезпечувати тварин їжею допомагатимуть небайдужі люди, відходи утилізуватимуться як тверді побутові відходи.

Під час обговорення звучали пропозиції облаштувати пункт стерилізації і вакцинації на базі КП «Бровари-Благоустрій», як підрозділ підприємства.

 1. Забезпечити пільгову та безкоштовну стерилізацію для тварин власників малозабезпечених верств населення і пенсіонерів. Адже саме в них собаки і коти є найбільшим джерелом поповнення безпритульних тварин на вулиці, позаяк вони не можуть це зробити власним коштом.
 2. Робота поліції з притягнення до відповідальності людей, які залишають тварин на вулиці. Пані Марина запропонувала провести для броварських правоохоронців тренінг або семінар у сфері розслідування злочинів щодо жорстокого поводження з тваринами.

Своєю чергою працівники УБЖКГІТ запропонували Марині Сурковій, як законотворцю, прописати на державному рівні обов’язок реєстрації тварин господарями, відтак це дозволить вимагати відповідальності за тих, кого приручили.

круглий стіл, стерилізація тварин

За словами Марини Суркової, наразі на державному рівні зареєстровано законопроєкт про обов’язкову реєстрацію тварин. Проте він «завис». На думку модераторки заходу, разом із реєстрацією варто запровадити й ідентифікацію шляхом чипування, хоча це і дороговартісна процедура. «Ми розглядаємо можливість, щоб органи місцевого самоврядування могли створювати єдину базу реєстрації домашніх тварин. Такі бази є у Львові, Дніпрі, Харкові, Одесі», зазначила Марина Суркова.

Після півторагодинного обговорення питання щодо врегулювання чисельності безпритульних тварин у громаді, присутні на круглому столі вирішили:

 • поки проєктуватиметься і будуватиметься в Броварах притулок (Центр вакцинації і адоптації тварин), а це щонайменше 2-3 роки, звернутися до влади міста з проханням утворити на базі КП «Бровари-Благоустрій» сектор із стерилізації і вакцинації безпритульних тварин.
 • Винести на розгляд сесії міської ради проєкт рішення про визнання котів частиною екосистеми міста.
 • Розробити проєкт меморандуму, де прописати пункти, за якими влада має взаємодіяти з волонтерами.

Наразі волонтери просять у влади одного – допоможіть нам і ми спільно зможемо врегулювати чисельність безпритульних тварин у Броварській громаді.

Фото в матеріалі – Броварська міська рада

Читайте також

 1. Стерилізація та вакцинація безпритульних тварин припиняється. Волонтерам потрібна допомога
 2. У Броварах труять собак м’ясними кульками: на Торгмаші постраждало дві домашні тварини
 3. Як зробити, щоб новорічні ялинки не нашкодили домашнім улюбленцям. ПОРАДИ
 4. Сказ: у Літках кошеня покусало власницю та померло
 5. Відгризли вівчарці лапу: у постраждалої в Княжичах Грети буде сучасний протез. ФОТО
 6. Притулок для бездомних тварин: на будівництво потрібен час, а проблема – нагальна
Поділіться.

Залиште відповідь